תכנון, פיתוח וייצור מערכות אופטיות

אופטיקה טהורה (ובכללה גם אלקטרואופטיקה, בה משולבות מערכות אופטיות ואלקטרוניות) היא אחד התחומים המרתקים ביותר. מערכות אופטיות משמשות בציוד ממגוון עצום של תחומים, החל מצעצועי ילדים וכלה בפיתוח וייצור מערכות משוכללות ומדויקות המשמשות בתחומי התעופה, הרפואה והתקשורת.

פיתוח מערכות אופטיות וייצורן דורש יכולות טכנולוגיות מרשימות המצויות בידי קומץ חברות הנדרשות לעמוד באתגרים הנכבדים שמציב בפניהם תחום עיסוקם ולהיות פורצות דרך בתחומים כגון בקרת איכות, ייצור בתנאי חדרים נקיים ועוד.

פיתוח מערכות אופטיות

ישנן חברות שעיסוקן הוא ייצור מערכות אופטיות מוכרות וישנן כאלה שמומחיותן היא דווקא תכנון מערכות אופטיות חדשות. במקרים רבים הגופים שהיו אמונים על פיתוח מערכות אופטיות חדשות עמלו על פיתוחן במטרה שישמשו לצורך מסוים אך בהמשך מנוצלים הפיתוחים לצרכים החורגים הרבה מעבר לאלה המקוריים, לעיתים באופן בלתי צפוי ומפתיע. כך למשל טכנולוגית הלייזר, אחת מאושיות תעשיית האופטיקה, משמשת כיום במגוון עצום של תחומים, כגון בתעשייה, ברפואה, לצרכי תקשורת, בציוד צבאי ועוד.

מהי אופטיקה

אופטיקה חולשת על כל הקשור בהתנהגות האור, בין אם מדובר באור בתחום בו יכולה העין האנושית להבחין (תחום האור הנראה) ובין אם מדובר באור באורכי גל שאינם מאפשרים לנו לצפות בהם ללא מכשור, אור אינפרא אדום (מתחת לתחום הנראה) ואור אולטרה סגול (מעל לתחום הנראה).

מדע האופטיקה נחשב לייחודי ונפרד מן התחום הכללי של הפיזיקה, זאת למרות שהתנהגותה של קרינת האור אינה שונה מזו של קרינה אלקטרומגנטית וכך העקרונות הפיזיקאליים המהווים בסיס לאופטיקה אינם שונים באופן המצדיק הפרדה כזו.

חקר האופטיקה מכונה בדרך כלל "מדע האופטיקה" או "אופטיקה פיזיקאלית" ואילו אופטיקה יישומית (תכנון וייצור מכשירים בהם נעשה שימוש באופטיקה) נקראת "הנדסה אופטית".

מכיוון שאופטיקה עוסקת באור, אשר הוא מטבעו קוונטי, תחומים מסוימים של האופטיקה עוסקים במכניקת הקוונטים, אחד התחומים המצויים בקדמת המחקר הפיזיקאלי ויישום ממצאיו.

אופטיקה גיאומטרית ואופטיקה מודרנית

מקובל לחלק את תחום האופטיקה לשניים, האופטיקה הקלאסית (המכונה גם אופטיקה גיאומטרית) העוסקת במניפולציה מכאנית של אור (על ידי עדשות, מנסרות ועוד), ואופטיקה מודרנית הכוללת כל מחקר ויישום של שימוש באור תוך ניצול תכונותיו האלקטרומגנטיות והקוונטיות.

למרות שאופטיקה מודרנית היא ללא ספק חלק מחוד החנית הטכנולוגי גם מדע האופטיקה הקלאסית, ששורשיו בימי הביניים, אינו קופא על שמריו והוא ממשיך להתפתח ולהתחדש גם בימינו אנו.

מוזמנים לקרוא בנוסף: פיתוח וייצור צב"ד