תכנון, פיתוח וייצור מכשור רפואי

חיי אדם הם ללא ספק ערך עליון, לכן מושקעים ברחבי העולם משאבים עצומים במטרה לאפשר טיפול בחולים ופצועים. שמירה על חיי אדם ושיפור איכותם כוללים טיפול במחלות ופציעות, ולפיכך אין פלא שהיכולות שפותחו בתחום הרפואה מעוררות השתאות. כל טכנולוגיה חדשה רלוונטית מוצאת דרכה במהרה גם לתחום הרפואה וישנן גם טכנולוגיות המפותחות מלכתחילה במיוחד עבור תחום זה. למעשה, פיתוח מכשור רפואי הוא אחד הגורמים המרכזיים המניעים קדימה פיתוח טכנולוגיות חדשות המשמשות בהמשך גם בתחומים נוספים.

מה נחשב "ציוד רפואי"

ציוד ומכשור רפואי כוללים בחובם כל פריט המשמש את הצוותים העוסקים במתן טיפול רפואי, מן הפשוט והבנאלי ביותר, כגון כפפות לטקס חד פעמיות, ועד המתקדם והמורכב ביותר כגון מערכת רובוטית ממוחשבת המסייעת בביצוע ניתוחים.

תעשיית המכשור הרפואי היא רבת תחומים והיקפה נמדד בסכומי עתק שנתיים גלובאליים של מאות מיליארדי דולרים, מכספי גורמים פרטיים וממשלתיים כאחד. חברות אינספור עוסקות בתחומי פיתוח מכשור רפואי וייצורו, ותהליכי הפיתוח העתידי לא פוסקים לרגע.

שילוב של מגוון טכנולוגיות

אחד המאפיינים של תעשיית המכשור הרפואי הוא שנעשה בה שימוש בכל טכנולוגיה רלוונטית קיימת. כך למשל ישנם מכשירים רפואיים המכילים מערכות אופטיות משוכללות, מערכות מכאניות עדינות, קרני לייזר המאפשרות דיוק הנמדד בננו-מטרים, קרינה אלקטרומגנטית בטווחי תדר שונים לצרכי סריקה ודימוי וכן הלאה.

יצרני ציוד רפואי רבים שלעיתים מבצעים רישום פטנט נדרשים לספק מוצרים בהם משמשות יחד מספר טכנולוגיות, דבר המחייב שליטה ויכולות ייצור במספר תחומים במקביל.

ייצור מכשור רפואי

חברות העוסקות בייצור מכשור רפואי פועלות על פי סטנדרטים המבטיחים בקרת איכות מן הקפדניות ביותר. בהקשר זה יש לציין כי התעשייה היחידה המשתווה לתעשיית המכשור הרפואי בתחום בקרת האיכות היא תחום התעופה והחלל (aerospace). תקנים בינלאומיים, כגון Iso 13485Iso 13485, הנוגעים לניהול איכות במפעלים המייצרים ציוד רפואי, מחייבים חברות המעוניינות לקחת חלק בתעשייה רחבת היקף זו, לעמוד בהם, בכדי שיוכלו למכור מוצריהם למוסדות רפואיים כגון בתי חולים ציבוריים וקליניקות פרטיות.

תכנון מכשור רפואי וייצורו הם ללא ספק אחד המנועים המצעידים את המין האנושי קדימה גם בתחומים רבים נוספים. החברות הלוקחות חלק בעשייה חולשות על שוק שהוא אחד הגדולים בעולם, לצד תעשיות הנשק, ההייטק והתעופה.

מוזמנים לקרוא בנוסף: ייצור סידרתי  | פיתוח אב טיפוס