פיתוח וייצור צב"ד,כלומר ציוד בדיקה, הינו ענף טכנולוגי רחב היקף המתפתח ומתעדכן בכל עת ומתאים את עצמו לצרכי השוק המשתנים בתחום האלקטרוניקה. מכשירים אלו הכוללים ציוד מכני, אלקטרוני וממוחשב משמש בכל ענפי התעשייה לצורך ביצוע בדיקות ומדידות, ולצרכי ניתוחם של נתונים והפקת דוחות. זאת, עבור כל שלבי והליכי הייצור ועבור מערכות קיימות שונות. פיתוח ותכנון של צב"דים מבוצעים על ידי חברות מקצועיות המתמחות בסוגים שונים של מכשירים, תוכנות ומערכות.

מגוון גדול של צב"דים

ציודי הבדיקה הקיימים בשוק מורכבים ממגוון גדול של מערכות ומכשירים שונים. תחת הגדרת צב"ד ניתן למצוא בין היתר ציוד קצה, מתמרים, בקרים, ברזי בקרה, צגים, מכשירי מדידה שונים, גששים, חיישנים, מכשירי כיול, כיסי מגן, מכשור לאיסוף נתונים, ומגוון תוכנות בקרה ובדיקה. ציודים אלו נחוצים לתעשיות רבות כדוגמת חברות הייטק, סטארט אפ, חברות תקשורת ואלקטרוניקה.

פיתוח  צב"ד

מכשור ומערכות צב"ד נועדו לבחון את כשירותם של מערכות, מוצרים ורכיבים שונים המשמשים חברות וארגונים. צב"דים מאפשרים לזהות פגמים במוצרים, רכיבים ומערכות עוד במהלך תהליכי הייצור ובטרם יצירת המוצר הסופי. כפועל יוצא מכך, הפיתוח של מכשירים אלו דורש ידע מעמיק וציוד מקצועי ליצירת מכשור מדיוק ובעל פונקציות רלוונטיות לצרכי החברה. ההליכים מבוצעים ביחד עם מנהלי המוצר של החברה, ומול מהנדסי ביקורת איכות ומהנדסי ייצור.

תכנון צב"ד

פיתוח צב"ד הינו הליך הנדסי טכנולוגי מורכב, הנדרש להעניק מענה ספציפי ומדויק לצרכי ביקורת איכות ספציפיים לכל לקוח. הפיתוח עשוי להיות של מכשירים מסוימים או מערכות שלמות, ובכל מקרה נדרש לספק תוצרים מתקדמים הנשענים על מערכות ממוחשבות ותוכנות מתקדמות. יש לציין כי את הציוד ניתן לשדרג, ולהרחיב את חיבוריו ופעולותיו בהתאם לצרכים המשתנים של החברה.  תהליכים אלו של תכנון ופיתוח צב"ד כוללים הגדרה מקיפה של צרכי ודרישות הליך הביקורת, החל משלב התכנון, דרך פיתוח המוצרים עצמם, ועד להתקנתם והטמעתם בחברה.

תכנון ופיתוח צב"דים מתקדמים

בד בבד עם התפתחות הטכנולוגיה עולה גם הדרישה לתכנון ופיתוח צב"דים מתקדמים. כיום ניתן לתכנן ופתח צב"דים המסוגלים לספק בו זמנית מספר פרמטרי בדיקה שונים, שיודעים לבדוק את תקינותם, ומספקים מידע ואפשרויות ניתוח מעמיקות ומקיפות אודות ביקורות האיכות השונות. כלי ניתוח וחקר אלו מאפשרים בין היתר לחקור נקודות ספציפיות בהליכי ייצור, גילוי מוקדם של חוסר יציבות בהליכים שונים, וקבלת משוב אודות איכות התוצרים.