ייצור סידרתי, הרכבות והרכבות מדויקות

מוצרים אשר יש להם ביקוש רב, מיוצרים בדרך כלל בקווי יצור המוני, הבנויים כך שיוכלו לספק את הדרישה ביעילות המרבית. לעיתים, הכמות הנדרשת אינה מצדיקה שימוש בדפוסי ייצור האופייניים לייצור המוני, ובמקרים כאלה מבוצע ייצור סדרתי, דהיינו ייצור מספר מצומצם של יחידות, ללא השקעה בהקמת מערך הנדרש עבור אספקת כמויות גדולות יותר.

מהדורות ראשונות

כאשר מפותח מוצר חדש, על פי רוב אין טעם במעבר מיידי משלב התכנון והפיתוח ישירות לפסי ייצור המוני.

חברות המשיקות מוצרים שכאלה מעוניינות לוודא שאכן יהיה להם ביקוש המצדיק השקעה בהקמת קווי ייצור ייחודיים. כמו כן, ייתכן מאוד שלאחר שיווק המוצר ותחילת השימוש בו יסתבר שיש לעשות בו שינויים ושיפורים שונים, לפיכך ברור שנכון יותר לייצר תחילה סדרות של מספר קטן יחסית של פריטים, ורק לאחר שמגיעים לדגם משביע רצון, לעבור לייצור המוני שלו. כדאי להזכיר שישנם מוצרים המיוצרים מלכתחילה במהדורה מוגבלת בייצור סדרתי, כדי להפכם לפריטים "נדירים", מה שיצור ביקוש מיוחד עבורם.

חלקים ומכלולים בייצור סדרתי

ייצור כל פריט בו יש יותר מחלק בודד אחד, מחייב ייצור חלקיו בנפרד והרכבתם יחד. פעמים רבות מיוצרים חלקים שונים במפעלים שונים, כמו לדוגמא מפעלים המתמחים בעבודה עם חומרי גלם מסוימים או עוסקים בייצור פריטים מתחום טכנולוגי מסוים.

מכלולים בהם יש להרכיב רכיבים המיוצרים בנפרד, יורכבו במפעל בו מיוצרים החלקים או חלק מהם, ויתכן שיועברו להרכבה במפעל נוסף אליו יועבר כל הדרוש ובו גם מצויה התשתית הנדרשת (מבחינת יכולות הביצוע הטכניות הנדרשות וכוח אדם מיומן).

הרכבות מדויקות

הרכבת מכלולים היא מלאכה ייחודית השונה באופייה ממלאכת ייצור החלקים. ככל שמדובר בייצור סדרתי, הרכבות רבות נעשות באופן ידני על ידי כוח אדם מיומן הנדרש לוורסטיליות (שכן עליו להסתגל במהירות למכלולים חדשים). במפעלים העוסקים בייצור סדרתי פועלות במקרים רבים מחלקות נפרדות האמונות על ביצוע ההרכבה, זאת במיוחד כאשר מדובר בהרכבות מדויקות, כגון הרכבת מערכות אלקטרוניות או מערכות אופטיות עדינות. פעמים אחרות מחולק ייצור הפריט המוגמר בין כמה מפעלים כאשר ההרכבה המדויקת נמסרת למי שמתמחים בכך.

יכולת ייצור בהיקף קטן של חלקים והרכבתם לכדי מוצר מוגמר אינה מצויה בידי כל מפעל יצרני, במיוחד ככל שמדובר במוצר מורכב ומשוכלל יותר. לפיכך חברות המתכוונות להגיע לייצור המוני של מוצר חדש פונות לעיתים קרובות לקבלני משנה על מנת שאלה ייצרו עבורם את המהדורות הראשונות.

מוזמנים לקרוא בנוסף: מערכות בקרה אלקטרוניות